Sâmbătă 03.10.2015
“O sărbătoare de simţire şi trăire românească“

ToamnaRomaneasca 2015Dragi Români de pretutindeni,

după Slujba de Te-Deum (mulţumire-adusă Mântuitorului nostru Hristos pentru toate facerile de bine revărsate asupra fiecăruia dintre noi) din ziua de 03 oct 2015 ora 13.30 in biserică, după slujba  vă invităm  cu mic, cu mare, la Toamna Românească din Traunreut, în SALA de lângă biserica catolică din Traunreut.

 

Dorim să ne facem mai bine cunoscuţi, prin frumuseţia slujbelor Bisericii noastre, prin costumele noastre strămoşeşti, prin bunătatea mîncărurilor noastre şi nu în cele din urmă prin omenia şi umorul nostru, asa cum le-am primit de la părinţii noştri.

Martorii evenimentului vor fi reporterii postului de Radio Bayern Welle Chiemgau  iar protagoniştii momentului sunt membrii grupului de dansuri şi obiceiuri tradiţionale româneşti DATINA din Traunreut!

Pe lîngă spectacolul de dansuri populare, cu strigăturile şi cântările unei nunţi româneşti moştenite din străbuni, vă oferim şi bucuria degustării unor sarmale delicioase  fierte la cazan. Surprize sunt destule, de aceea vă aşteptăm să impărţim această frumoasă zi impreună! Să arătăm că suntem demni de numele nostru de români ! Toţi care doresc să se implice sunt bineveniţi.

 Bunul Dumnezeu să binecuvinteze drumurile voastre!